start > blog > jakość oświetlenia

Jakość oświetlenia


Lampka na biurko

Prawidłowy układ ułożenia ciała podczas siedzenia.

Jakoś oświetlenia czyli strumień i barwa światła w miejscu naszej pracy, nauki

Parametry techniczne nie zawsze są zrozumiałe dla zwykłego użytkownika. Producenci czy sklepy chwalą się nimi. Nie każdy z nas jest elektrykiem, aby język techniczny zrozumieć. Czasami aby zadbać o swoje samopoczucie i zdrowie warto poznać kilka pojęć. Trzeba pamiętać że światło wpływa na nastrój, emocje, może także regulować rytm całodobowy funkcjonowania naszego organizmu, pływać na stan fizjologiczny i psychologiczny człowieka. Dlatego może z braku odpowiedniej ilości światła naturalnego w zimę jesteśmy przygnębieni a na wiosnę bardzo się ożywiamy. Jeżeli producent unika podawania parametrów produktu nie warto kupować takiego oświetlenia. Zwłaszcza jeżeli dotyczy to oświetlenia energooszczędnego w którym zastosowane są LEDY. Dawno, dawno temu ... no raptem 20 lat temu ... były tylko żarówki tradycyjne i halogeny. A sposób odczytywania parametrów źródeł światła był bardzo prosty. Był tylko jeden parametr - moc. Jednostką mocy jest wat (W). Ledy i ich odmiany to zupełnie inny temat. Aby wybrać LEDY o dobrych parametrach albo musimy kupić kilka odmian i sprawdzić wizualnie czy jest to odpowiedni produkt dla nas, lub uwzględnić kilka parametrów. Postaram się w prosty sposób pokazać parametry jakie nas będą interesować.

Zarys podstawowy:

Na rynku mamy wiele taśm ledowych renomowanych firm jak i mniej znanych. Ich jakość także jest różna. Jeżeli chcemy mieć pewność, że produkt poświeci nam długo - zadbajmy aby taśmy posiadały stosowne atesty CE i ROHS. Atesty zawsze pozwalają na dozę większej pewności że produkty są wytwarzane prawidłowo i o powtarzalnych właściwościach oraz są przetestowane pod względem żywotności.

Strumień świetlny:

"Strumień świetlny - wielkość fizyczna z dziedziny fotometrii wizualnej określająca całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła światła mogącego wywołać określone wrażenie wzrokowe. Wielkość tę określa się na podstawie stopnia oddziaływania światła na oko standardowego obserwatora. Strumień świetlny charakteryzuje czułość ludzkiego oka, co nie oznacza, że światło o dwukrotnie większym strumieniu jest rejestrowane przez człowieka jako dwukrotnie jaśniejsze"
Źródło: Wikipedia

Strumień światła to sposób określenia czy źródło światła świeci jasno czy nie jasno. Jednostką pomiarową jest lumen (lm). Jest to dla ważny parametr, który nie zawsze jest podawany. Faktycznie określa on jak odbieramy dane źródło światła. Aby zobrazować strumień światła przedstawiam pomiar starych źródeł światła i wartości w lumenach.

Żarówka przezroczysta:
25 W E27 - 150 v 220 lm
40 W E27 - 280 v 415 lm
60 W E27 - 450 v 710 lm
75 W E27 - 750 v 935 lm
100W E27 - 1300 v 1580 lm
Żarnik halogenowy
35W GY6,35 - 490 v 680 lm
50W GY6,35 - 700 - 1000 lm

Natężenie oświetlenia:

Jest jeszcze jeden parametr często zamiennie stosowany i podawany na opakowaniu to natężenie oświetlenia. Jest jeden z parametrów określający ile tak naprawdę tego strumienia światła pada na powierzchnię 1m. Jednostką pomiarową jest lux (lx). W Polsce są odpowiednie normy - najnowsza jaką udało mi się odszukać to PN-EN 12464-2:2014-05, które opisują natężenie oświetlenia na różnych stanowiskach pracy.

Dla orientacji - według normy PN-EN 12 464-1: 2004 zalecane natężenie oświetlenia:
rozpoznanie rysów twarzy - 20 lx
wykonywanie prostych czynności - 50 lx
kuźnia (kucie swobodne) - 200 lx
obsługa komputera, prace biurowe - 500 lx
montaż precyzyjny, mikromechanika, zakład jubilerski - 1000 lx


oraz dla porównania (wartości orientacyjne zalezne od różnych czynników, np.: pory roku i dnia, stopnia zachmurzenie czy czystości powietrza):
świetlenie powierzchni ziemi przez Księżyc w pełni w pogodną noc - 0,2 lx
oświetlenie uliczne w nocy - 5 lx
pomieszczenie od zacienionej strony w środku dnia - 300 lx
świetlenie słoneczne terenu na zewnątrz (zachmurzone niebo) - 5000 lx
słoneczny letni dzień (czyste niebo) - 100 000 lx
Źródło: Wikipedia

Temperatura barwowa:

Temperatura barwowa - kolor światła. Ile źródeł tyle definicji. Jednak światło dzienne (słoneczne) w zależności od pory roku i godziny pomiaru ma różną temperaturę barwową. Tak samo nasze ledy możemy spotkać o różnej barwie od zimno białej do ciepłej barwy. Jednostką pomiaru jest Kelwin (K). Aby znowu wyobrazić sobie tą temperaturę barwową posłużymy się różnymi źródłami światła.

Temperatura barwowa oświetlenia

różne temperatury barwowe i źródła światła

Najlepszym dla nas kolorem jest neutralny. Najlepiej rozróżniamy kolory i nie męczymy się nam wzrok przy intensywnej pracy. Lampki na biurko posiadają diody o świetle z pogranicza światła neutralnego i zimno białego. W nadstawkach my stosujemy neutralne o temperaturze barwowej 4200 K i 1300 lm.

Kąt świecenia:

Kąt świecenia - ten parametr raczej potrzebny jest nam w przypadku ulokowania źródła światła blisko miejsca pracy. Wiadomo im wyżej umieścimy źródło światła tym większą powierzchnię oświetlimy. Ale im niżej będzie źródło światła wtedy większy kąt pozwoli na oświetlenie pożądanej powierzchni.

Podane parametry może trochę ułatwią i zobrazują nam pojęcia z jakimi możemy się spotkać przy wyborze oświetlenia LEDowego. Więcej o oświetleniu można poczytać na http://lwiki-pl.blogspot.com/

... takie meble regulowane - tylko w LWIKI.

Kontakt z Nami

Zawsze do dyspozycji o dowolnej porze.

Zawsze mozemy zaproponowac indywidualne rozwiazania.

  • Adres siedziby:
    LWiki Sp. z o.o. ul. Poziomkowa 2a, 05-090 Raszyn Polska
  • NIP: 534 252 29 16
  • KRS: 0000 626 999
  • REGON: 364 921 815 00000
  • Telefon: 515 0 79 79 0
  • Email: info@lwiki.pl
  • strona firmowa: www.Lwiki.pl
  • strona produktowa: www.Lwiki.com.pl